Oyun Kayıtları...

 

 

Unutulmaz go oyunları, tarih sıralamasına göre...

Oyuncular Beyaz x Siyah olarak yazılmıştır. Sonuçlar verilirken kullanılan kısaltmalar:

S+ : Siyah kazandı
B+ : Beyaz kazandı
T : Terk ile
Z : Zamandan

 

 

Tarih: 1253
Oyuncular: Nichiren x Nisshomaru
Sonuç: ?
Önemi: Japonya'daki en eski oyun kaydı. Oyunun 1253 yılında, Budist rahip Nichiren ile 9 yaşındaki öğrencisi Nisshomaru arasında oynandığı rivayet ediliyor.

Önem Derecesi:


Tarih: 1 Haziran 1582
Oyuncular: Nikkai, Honinbo Sansa x Kashio Rigen
Sonuç: Üçlü Ko
Önemi: Oyun, bir manastırda, İmparator Nobunaga'nın huzurunda oynanmıştır. Oyunun oynandığı gece imparatorun müttefiki olan Akechi Mitsuhide isyan çıkarmış, tapınağı kuşatmış ve Nobunaga'yı öldürmüştür. Bu olayın gerçekleşmesinin ardından da üçlü ko uğursuzluk olarak kabul görmüştür. Oyun kaydında üçlü ko gözükmemektedir çünkü kaydın tamamı tutulmamıştır.
Önem Derecesi: ø ø ø ø ø


Tarih: 1625 veya 1626
Oyuncular: Nakamura Doseki x Yasui Santetsu
Sonuç: B+
Önemi: Go oyununda ilk hamleler genellikle köşelere yakın noktalara yapılmaktadır. Siyah'ın oyundaki ilk hamlesi ise tahtadaki sağ üst köşede bir noktaya yapılır. Siyah bu hamleyi yaparken kendisine uzak olan köşeye uzanmak için aynı zamanda rakibi karşısında eğilir. Bu oyunda ilk hamle tahtanın kenarına (R10) oynanmıştır.
Önem Derecesi:


Tarih: 17 Nisan 1682
Oyuncular: Honinbo Dosaku (Meijin) x Peichin Hamahika (4 handikap)
Sonuç: B+14
Önemi: Tarihteki ilk uluslararası resmi maçtır. Karşılaşmaya Okinawa'dan katılan Peichin bu maç için Japonya'ya ziyaret etmiş fakat 4 handikapla oynadığı halde Meijin tarafından ezilmiştir. (Japonya'nın bir hayli güneyinde bulunan Okinawa o zamanlar Japonya sınırları dahilinde değildi.)
Önem Derecesi: ø


Tarih: 19 Kasım 1683
Oyuncular: Honinbo Dosaku (Meijin) x Yasui Shunchi (2 handikap)
Sonuç: S+1

Önemi: Dosaku'nun başyapıtı.. Profesyonel oyuncular, bu oyundaki fuseki'nin miyadını doldurmuş olduğunu ve günümüz amatörlerinin dahi daha iyi bir fuseki çıkarabileceğini, fakat Shunchi'nin oyun ortasında bir dizi harikulade hamlesi bulunduğunu söylüyorlar. Bu koşullarda Dosaku'nun oyunu bir puan farka getirmiş olması benzersiz bir performans olarak değerlendiriliyor, Dosaku oyunu 1 puanla kaybetmiştir.

Önem Derecesi: ø
ø ø ø


Tarih: 20 Kasım 1705
Oyuncular: Yasui Senkaku x Honinbo Dochi
Sonuç: S+1
Önemi: Oyun başında Siyah bazı sorgulanabilir ve pasif hamleler yapmıştır. Tüm izleyenler oyunu Siyah'ın kesinlikle kaybedeceğini düşünürken, oyunun ikinci yarısında Siyah harikulade hamleler yapmış, çok başarılı ve de göz alıcı bir oyun sonu ile de oyunu kendi lehine döndürmeyi başarmıştır. Sürpriz oyun sonu tesuji'si ile de iki puan alarak oyunu kazanmıştır.

Önem Derecesi: ø ø
ø


Tarih: 17 Kasım 1792
Oyuncular: Yasui Senchi Senkaku x Honinbo Retsugen
Sonuç: B+T
Önemi: Senkaku'nun baskı (influence) temeline sahip tarzı. Senkaku ortaya koyduğu savaşla oyunu çeviriyor.
Önem Derecesi: ø


Tarih: 1815
Oyuncular: Honinbo Jowa x Hattori Rittetsu (Gennan Inseki)
Sonuç: S+4
Önemi: Gennan'ın en büyük rakibine karşı ortaya koyduğu başyapıt niteliğindeki oyun.
Önem Derecesi:


Tarih: 10 Nisan 1820
Oyuncular: Yasui Senchi (Nakano Chitoku) x Honinbo Jowa
Sonuç: S+2
Önemi: Senchi zamanının en güçlü oyuncularından birisidir. Oyunu 2 puan fark ile kaybetmesine rağmen ortaya koyduğu bu oyun, oynadıklarının içindeki en iyisi olarak bilinir. Ayrıca oynanmış en zarif oyun olarak da tanınırken, aynı zamanda Era döneminin en iyi oyunu olarak belirtilmiştir. Jowa 101. hamleyi oynamak için 3 saat düşünmüştür. Bu süre zarfında oyunun tüm geri kalan hamlelerini okumuş olduğu söylenir. Bir başka deyişle 2 puan ile oyunu kazanacağını biliyordu. Senchi de bu hamleyi yanıtlamak için 3 saat düşünmüştür... Senchi'nin bu oyundaki 'amashi' stratejisi çok taktir edilmektedir.

Önem Derecesi:
ø


Tarih: 13-21 Ağustos 1835
Oyuncular: Honinbo Jowa (Meijin) x Akaboshi Intetsu
Sonuç: B+T
Önemi: Kan kusturan oyun. 8 gün sürmüş olan bu oyunda Jowa, kaybetmeye tahammülü olmayan bir Meijin olarak yeni ve gizli bir Joseki tuzağı (33. hamle) ile karşı karşıya kalmıştı, Intetsu avantajlı durumdaydı. Buna karşılık Jowa üç adet göz alıcı tesuji ile (68, 70 ve 80) oyunu çevirmeyi başardı! Oyundan bir süre sonra Intetsu felç geçirdi, kan kusmaya başladı ve birkaç gün sonra da öldü.

Önem Derecesi: ø
ø ø ø ø ø ø ø


Tarih: 16-17-18 Mayıs 1842
Oyuncular: Inoue Genan Inseki x Honinbo Shuwa
Sonuç: S+6
Önemi: Meijin gücünde olan fakat Meijin olamamış iki oyuncu arasındaki bir oyundur. Jowa, Gennan'ın Meijin olabilecek güçte bir oyuncu olduğunu fakat ne yazık ki yanlış bir zamanda doğmuş olduğunu söylemiştir. Oyun sonlarına doğru Gennan 1 puan geride olduğu için köşede yaşamaya çalışmış ama başaramamış ve nihayetinde fark 6 puana yükselmiştir.

Önem Derecesi: ø ø ø


Tarih: 25 Temmuz 1846
Oyuncular: Inoue Gennan Inseki x Kuwahara Shusaku
Sonuç: S+3
Önemi: Tengen'in hemen üzerine oynanan 127 numaralı efsanevi hamle Go tarihine kulak kızartan hamle olarak geçmiştir. Oyunun henüz orta aşaması olmasına rağmen herkes 17 yaşında ve 4 dan seviyesindeki Shusaku'nun , neredeyse 50 yaşında, 8 dan seviyesinde ve Inoue Hanedanı'nın lideri konumunda olan Gennan karşısında oyunu kaybedeceğini düşünüyordu. Oyunu izleyen Gennan'ın öğrencileri de Gennan'ın oyunu kaybedeceğine dair herhangi bir şüphe duymuyorlardı. Ancak oyunu izlemekte olan bir doktor Gennan'ın oyunu kaybedeceğini düşünür. Israrlar üzerine: "Go oyunu hakkında çok fazla bilgim yoktur ama tıbbi bilgilerim fena değildir. Shusaku'nun 127 numaralı hamlesinin hemen ardından Gennan her ne kadar sakin gözükse de kulakları birden kızarmıştı ki; bu da panik halindeki bir insan vücudunun doğal tepkisidir. Siyah seçkin bir hamle oynamış olmalı ve Beyaz da onunla başa çıkma konusunda fazlasıyla zorlanmış olmalı. Buradan hareketle Siyah'ın oyunu kazanacağı konusunda karar kıldım." demiştir.

Önem Derecesi: ø ø
ø ø ø ø ø ø ø ø


Tarih: 15 Kasım 1851
Oyuncular: Honinbo Shuwa x Honinbo Shusaku
Sonuç: S+4
Önemi: "Hikaru no Go" çizgi filminin taraftarlarınca iyi bilinen, Touya Akira ve Shindo Hikaru (Sai) arasındaki ilk oyun.
Önem Derecesi: ø ø ø ø


Tarih: 9 Kasım 1851-12 Haziran 1852
Oyuncular: Honinbo Shusaku x Ito Showa
Sonuç: B+T
Önemi: İki nesilin karşı karşıya gelmesi. Beyaz ile oynayan 22 yaşındaki Shusaku 50 yaşındaki Showa'yı yeniyor.
Önem Derecesi: ø ø


Tarih: 7 Eylül - 18 Ekim 1926
Oyuncular: Honinbo Shusai (Meijin) x Karigane Jun'ichi
Sonuç: B+Z
Önemi: 1924 yılında Karigane Jun'ichi etrafında Nihon Ki-in'den (Japon Go Derneği) ayrılan Kiseisha grubu ile Nihon Ki-in arasındaki, tarihin en zorlu, etkili (70 hamlelik bir kuşatma yarışına sahip) ve savaş dolu oyunlarından biri. Tokyo bahçelerindeki devasa tahtalarda yeniden gösterimleri yapılmış, Go'nun halk içinde daha fazla benimsenmesini sağlamak için de kullanılmıştır.

Önem Derecesi: ø
ø ø


Tarih: 3 Haziran 1929
Oyuncular: Kitani Minoru x Go Seigen
Sonuç: B+3
Önemi: 15 yaşındaki Go Seigen'in -henüz 3dan iken- oyunun 65. hamlesine kadar simetrik oynadığı, yani yalnızca rakibinin -4dan- yaptığı hamleleri tekrarladığı oyun. Herkesi şaşırtan bu tutum hakkında Go Seigen, öğretmeni Segoe Kensaku dahil hiçkimseye bir açıklama yapmaz. Çok sonraları ise "Çünkü benden daha güçlü görünen rakibime karşı kazanma şansım olması için değişik bir şeyler denemek zorunda olduğumu hissettim" demiştir.

Önem Derecesi: ø ø
ø ø ø


Tarih: 10 Ekim 1933
Oyuncular: Go Seigen x Kosugi Tei
Sonuç: B+T
Önemi: Oyundaki 'yeni fuseki' ve Beyaz'ın 6, 8, 10 ve 12. hamleler ile gerçekleştirdiği tilkiyi -5 numaralı taş- çevreleme stratejisi yüzünden "16 Asker" olarak anılan oyun. Kesinlikle geleneksel olmayan bir açılışa sahip, 'Shin fuseki' döneminin en farklı oyunlarından.
Beyaz 3 saat 35 dakika, siyah 6 saat 30 dakika kullanıyor.

Önem Derecesi: ø ø ø


Tarih: 16 Ekim 1933 - 29 Ocak 1934
Oyuncular: Honinbo Shusai (Meijin) x Go Seigen
Sonuç: B+2
Önemi: Çıkardığı 20.000. sayı anısına Yomiuri Shinbun gazetesi tarafından sponsore edilen "Yüzyıl oyunu". 16 Ekim 1933 ve 29 Ocak 1934 tarihleri arasında Tokyo'da 14 oturumda gerçekleşen bu oyun süresince oyuncular toplamda 14 gün boyunca tahta başında oturmuşlardır. Shusai bu oyun için 10 yıllık emeklilik dönemi ardından tahta başına oturmuştur. Go Seigen ise Japon Go Şampiyonasını kazanarak bu hakkı elde etmiştir.

Shusai, bu dönemde Japonya'daki en yüksek Go otoritesini temsil ediyordu. Honinbo soyunun varisi olmakla birlikte aynı zamanda prestijli bir unvan olan Meijin'in sahibiydi. Go Seigen ve Shusai arasındaki bu karşılaşma daha öncesinden de beklendiği için medya bu oyunu büyük Çin - Japon karşılaşması olarak duyurmakla biraz daha çekici kılacağını düşünür. Neticesinde yükselen Japon milliyetçiliğinden nasibini alan kişi Go Seigen olur. Oyun öncesinde ve sırasında tehditler alır, evinin camları aşağı indirilir...

Go Seigen oyun açılışında 3-3 4-4 ve Tengen'e oynadığı ilk üç hamlesi ile büyük sansasyon yaratır. Bu hamleler daha önceki hiçbir profesyonel karşılaşmada kullanılmamıştır ve gazeteler oyun süresince oyun kaydını günlük olarak yayınlarlar. Yeni ufuklara gebe bu hamleler "Shin Fuseki" akımının öncüsü olur aynı zamanda..

Honinbo Shusai oyunu iki puanla kazanır ancak gelen zafer beraberinde tartışmaları da sürükler. Oyun zamanındaki gelenekler, beyaz oyuncunun istediği zaman oturumu erteleme hakkını mümkün kılıyordu, üstelik son hamlesini oyun kaydına mühürlemeden. Yani halihazırda güçlü oyuncu olan Shusai oyunu istediği her hamle sonrasında durdurabilir ve hamlesini evinde düşünüp sonra oynayabilirdi. Ve Shusai de elindeki bu hakkı suistimal ederek oyunu düzinelerce defa erteledi. Shusai'nin bu erteleme sürelerinde oyunu öğrencileri ile tartıştığı ve çalıştığı, sonrasında en iyi hamle ile geri döndüğü bir sır değildir. Bu durumda Go Seigen yalnızca Shusai'ye karşı değil, onun önderliğinde tüm Honinbo hanedanına karşı bu mücadeleyi vermekteydi...

Shusai oyun boyunca geride iken oyunun 13. günü göz kamaştırıcı bir hamle oyuna yeniden ortak olur ve zaferini garantiler. Ancak çok ciddi bir şekilde bu dahiyane hamlenin Shusai'ye değil de onun öğrencilerinden birine -Maeda Nobuaki ait olduğu söylentisi vardır. Maeda Nobuaki bu söylentiyi ne doğrulamış ne de yalanlamıştır.
Önem Derecesi: ø ø ø ø ø


Shusai - Go Seigen

Go Seigen

Tarih: 15 Haziran - 24 Kasım 1938
Oyuncular: Honinbo Shusai (Meijin) x Kitani Minoru
Sonuç: S+5
Önemi: Honinbo Shusai'nin oynamış olduğu son oyun. Oyunu önemli kılan bir başka faktör ise Nobel ödüllü yazar Yasunari Kawabata'nın yaşlı bir Go ustası ile onun genç rakibi arasında oynanmış bu oyun üzerinden, bu iki oyuncunun iç dünyalarını ve dönem Japonya'sını anlatan "Meijin" (Go Ustası, The Master of Go) adlı romanı yazmış olmasıdır.

Önem Derecesi: ø ø
ø ø ø ø ø


Tarih: 6 Ağustos 1945
Oyuncular: Hashimoto Utaro x Iwamoto Kaoru
Sonuç: Beyaz+5
Önemi: Atom Bombası oyunu. 3. Honinbo unvanı karşılaşmalarının ikinci oyunu. Oyun, atom bombası patladığında (126.-127. hamleler arası) Hiroşima yakınlarında oynanıyordu. Çünkü daha önceden bombalanmış olan Tokyo civarında bu oyunu oynayabilecek başka bir yer bulunamamıştı. 6 Ağustos sabahı saat 8:15'te bomba patladığında Hashimoto bir rastlantı eseri olarak bahçeye çıkmıştı. Çok parlak bir ışığın bir anda parladığını ve bir mantar bulutunun şehir üzerinde yükseldiğini gördü. Patlamanın şiddetiyle pencereler parçalandı ve oyun odası darmadağın oldu. Tahtadaki taşlar da etrafa saçılmış ve oyun bozulmuştu. Fakat oyuncular oyunu yeniden oluşturarak, ancak öğleden sonra kaldıkları yerden oynamaya devam ettiler: Hashimoto oyunu 5 puan farkla kazandı.
Önem Derecesi: ø
ø ø ø ø ø ø


Tarih: 14-15 Nisan 1957
Oyuncular: Go Seigen x Kitani Minoru
Sonuç: B+T
Önemi: 'Shin Fuseki' nin geliştiricisi olan iki ezeli rakibin 2. Dünya Savaşı'nın ardından, aradan 13 yıl geçtikten sonraki ilk karşılaşmaları.
Önem Derecesi: ø ø ø ø


Tarih: 9-10 Ocak 1959
Oyuncular: Go Seigen x Takagawa Kaku (Honinbo Shukaku)
Sonuç: S+0.5
Önemi: "Kamakura jubango" karşılaşmalarında bir anlaşmazlık... Oyun sonunda Takagawa rakibine ko oluşmasından kaçınmak için 'A'yı doldurmasını gerektiğini söyler. Fakat bu durumda Go, oyunu yarım puanla kaybedecektir. Go, Beyaz'ın Siyah'tan daha fazla ko tehdidi bulunduğunu söyleyerek bunu reddeder. Böylece oyun sonucu birkaç ay boyunca belirsiz olarak kalır. En sonunda Nihon Ki-In'in bu konudaki kural üzerinde yaptığı bir düzenleme ardından Go ile o noktanın doldurulması konusunda anlaşma sağlanır.
Önem Derecesi: ø ø
ø ø ø



Ekim 2006

Kaynaklar:

http://www.volny.cz/tasuki/slavnee.htm
http://www.gogameworld.com/gophp/pg_famousgames.php
http://senseis.xmp.net/?FamousGoGames
http://senseis.xmp.net/?FamousGamesInvolvingKo
http://shinbo.free.fr/TheMagicOfGo/index.php?tmog=20
http://GoBase.org
http://csgo.org/about/history.php
http://www.gobooks.info/mihori.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Go_Seigen