Yardım Bağlantıları

SSS
Kaçak Politikası

How To

Teaching
Editing Roles
Editable Game Types
Editing Tools
Moderation
Live Audio

KGS Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

KGS'de sıklıkla sorulan bir takım sorular vardır. Bu SSS bu sorulara göreceli olarak kısa cevaplar sunacak ve gerektiği yerlerde daha detaylı bilgilere ulaşmanız için bağlantılar verecek.

Rakibim oyundan ayrıldı. Ne yapmalıyım?

Rakibinizin beklenmedik bir şekilde oyundan ayrılmasına neden olabilecek iki sebep vardır.

English Game Room'daki veya başka bir yerdeki oyuncuların rakiplerinin kaçtığı görülmedik şey değildir. Kimi zaman doğrudur, kimi zaman değil. En iyisi duyduğunuz kuşkunuzun olumlu tarafını rakibinize verin. Rakibiniz sizden özür dilemek için beş dakika sonra geri döndüğünde, onun kaçtığını etrafa duyurmuş olmak mahcup edici olabilir.

Kaçışların sayısını azaltmanın bir yolu, karşılaşma teklifini kabul etmeden önce rakibinizin oyun listesini kontrol etmektir. Eğer rakibin bir takım bitirilmemiş oyunları veya hükmen kayıpları varsa, onun kaçma ihtimali genel olarak, bütün oyunlarını tamamlamış bir oyuncudan daha fazladır.

Seviyemin arkasındaki ?'nden nasıl kurtulabilirim?

Seviyenizi doğru olarak kestirmeye yetecek kadar bilgi toplanamadığında, seviyenizin ardında bir soru işareti belirir. Genellikle birkaç oyun kazanma ve kaybetmenin ardından kaybolur. Bu zamanı kısaltmak için sonraki adımları izleyin.

S ve D ne anlama geliyor?

Yedi oyun türü vardır.

D
Dereceli
S
Serbest
D
Ders
G
Gösteri veya Eleştiri
E
Eşanlı
*
Turnuva
+
Yalnızca KGS Plus üyeleri

Bazı harflerin KGS istemcinizin dil seçeneğine göre değişkenlik gösterebileceğini göz önünde bulundurun.

Neden birisi benimle oynamıyor?

İnsanların bir oyuna başlamak için kısa bir süre beklemesi olağandışı bir durum değildir, özellikle de KGS'de oynamaya ilk başladıklarında. Mevcut oyuncular sizin ne kadar güçlü olduğunuzu veya uygun bir rakip olup olmadığınızı bilemez. Gözönünde bulundurulabilecek farklı düşünceler vardır.

Birisi oyunumu eleştirecek veya bana öğretecek mi?

Oyuncuların çoğunlukla oyun eleştirisi yaptıkları iki oda vardır. KGS Teaching Ladder odasında, eleştiri aldığınız her bir oyun için sizin de bir başkasının oyununu eleştirmeniz beklenir. Ayrıca bazı güçlü oyuncular, eğer zamanları varsa ve güzel bir şekilde sorduysanız, Beginners room'da da oyun eleştirisi yapmaktadırlar.

Ayrıca KGS'de ders veren bir kısım profesyonel öğretmenler de vardır. Ders ücretleri öğretmene ve alınacak ders sayısına bağlı olarak değişiklikler göstermektedir, dolayısıyla araştırmanızı önceden yapın. KGS'in mükemmel bir öğretim arayüzü mevcuttur.

Yeni başlıyorum -- oynamayı nereden öğrenebilirim?

Oynamayı öğrenmek için farklı seçenekleriniz vardır.

Neden atıldım?

KGS'nin, bu sunucuda oyun oynamak isteyen tüm oyuncuların uymasını beklediği bir Kullanım Kuralları mevcuttur. Buradaki amaç her yaş grubundan ve uyruktan oyuncuların hoşnut kalacakları ve eğlenebilecekleri arkadaşça bir ortam oluşturmaktır. Kurallara karşı davranışlarda bulunanlar KGS'den geçici olarak uzaklaştırılırlar.

Kullanım Kuralları ve odaya-özel kurallar, tıpkı bir oda içinde geçerli olduğu gibi odada oynanan oyunlar için de geçerlidir. Örneğin, go ile ilişkisiz konuların tartışılması EGR'nin kendisi için sözkonusu olduğu gibi, EGR içinde oynanan oyunlar için de geçerlidir.

Neden English Game Room'da politikadan konuşamıyorum? Konuşmak serbesttir!

English Game Room (EGR, İngiliz Oyun Odası) KGS'deki en popüler odalardan biridir. 2004 yılının ortalarında, go ile ilişkisiz konulardaki konuşmaları yapabilmek için daha uygun bir ortam olarak English Chat Room isminde bir oda ayrılmasına karar verildi. Odaların ayrılmasından önce politik konulardaki uzun ve ateşli tartışmaların EGR odasına egemen olması ve go odaklı konuşmaları etkili bir biçimde baskılaması söz konusuydu. Artık admin veya asistanlar go ile ilişkisiz konu başlıklarını English Chat Room veya başka bir yere yönlendireceklerdir.

Seviyemin arkasında niçin bir tilde (~) var?

Gelişmenin bir yolu güçlü oyuncularla oynamaktır. Ancak, eğer herkes daha güçlü oyuncularla oynasaydı yeni başlayanların veya az tecrübeli oyuncuların gelişim şansı olmazdı. Bu nedenle KGS zayıf oyuncularla yeteri sıklıkta oyun oynamayan oyuncuların isminin yanına bir tilde atar. Tilde sizin güçlü oyuncularla oynamanızı engellemez ama eğer tilde sahibiyseniz bu durum biraz daha zorlaşacaktır. KGS topluluğu oyunu öğretmeyi de tıpkı öğrenmek gibi önemli olarak görür. Bundan dolayı tildesi olan oyuncular bir oyuna başlama aşamasında biraz sıkıntı yaşayacaklardır.

Tildeyi kaldırmak için sizden zayıf oyuncularla oynamaya başlayın. Yeterli sayıda oyun oynadığınızda tilde kaybolacaktır. Sonrasında ise tilde'nin geri dönmemesi için sizden zayıf ve sizden güçlü oyuncularla karışık olarak oynayabilirsiniz.

Bir oyun kazandım ama seviyem değişmedi. Niçin?

Seviyeler gün boyunca sürekli olarak değerlendirilirler. Seviyelendirme algoritması'nın yalnızca tamsayı göstermesinden bu yana, yalnızca bir oyun, seviyenizi, değiştirecek kadar etkilememektedir (ama elbette ki bir noktada bu olur). Siz daha sık oyun oynadıkça, seviye algoritmanız daha doğru bir durum kazanacak ve seviye değişiklikleri daha nadir olarak gerçekleşecektir (ama seviyeniz de sizinle birlikte yükselecektir).

Seviye grafiği günde bir defa güncellenir.

Birileri beni rahatsız ediyor. Ne yapabilirim?

Eğer birisi tarafından rahatsız ediliyorsanız, lütfen bir yönetici veya asistan ile iletişim kurun ve ne olduğuna dair onları bilgilendirin. Sizi rahatsız eden metni kopyalamak ve yapıştırmak için Ctrl-C ve Ctrl-V tuş kombinasyonlarını kullanın (yönetici veya asistan ile aranızdaki özel mesajlaşmada kullanmak üzere, herkesin bulunduğu odalarda değil). KGS yönetici ve asistanları diğer oyuncuların suistimali veya onlara sıkıntı verilmesi konusundaki Kullanım Kuralları'nı sürekli ihlal eden kişileri izleyecektir.

İstemediğiniz kişiler tarafından yazılanları görmemek için Yasakla seçeneğini kullanabilirsiniz. Oyuncuların listesinden o oyuncunun ismi üzerine sağ tuş ile basın ve çıkan menüden Kullanıcıyı Yasakla seçeneğini seçin.çeneğini seçin.


KGS